Girişim ve sürtünme kuvvetleri

29 Kasım 2011

Girişiminiz büyüyen bir şirkete dönüşecekse, dik bir rampayı tırmanmanız gerekir.

Büyüyen bir şirket olmak için; muhtemelen pazarda ilk sıralarda yer almanız ve ciddi bir pazar payına ulaşmanız gerekecek.

Tırmanacağınız rampa ne kadar dikse, üstesinden gelmeniz gereken karşıt kuvvetler o kadar fazladır:

Sürtünme kuvveti nedir?

Sürtünme kuvveti doğada her türlü harekete karşı yönde gerçekleşen doğal bir kuvvettir. Sürtünme kuvvetleri dünyadaki hayatımız için gerekli ve yararlıdır.

Şirketimle sürtünmenin ne ilgisi var?

Dik bir rampaya çıkmaya çalıştığınızda, bunu engellemeye çalışan bir çok faktör olacak. Rakipler, müşteriler, devlet, yasal mevzuatlar, bazen çalışanlar, medya ve tahmin edemediğiniz başka oyuncular.

 • Şirket büyüdükçe ve hareketi arttıkça, sürtünme artar.
  Hareket oldukça sürtünme kuvveti oluşur. Sürtünmenin varlığını ve şiddetini hissetmek, ilerlemekte olduğunuzun bir göstergesidir. Hiç sürtünme yaşamıyorsanız, kimsenin umrunda olmadığınızı düşünmeye başlayabilirsiniz.
 • Çatışma olmadan ilerleme olmaz.
  Şirketinizde; ekip içinde, hatta müşterilerle çatışma ve sorunlar yaşanmıyorsa, bu sürtünmesiz durum bir riski gösteriyor olabilir. Birbiriyle çok uyumlu ve hiç sorun yaşamayan kişiler/ekiplerden oluşan bir şirket  risk altındadır. 
 • Sürtünmenin farkında olun.
  Fiziksel gerçeklerle kavga edilmez. Hangi sürtünme kuvvetlerini, nasıl azaltacağınızı bilmek için onların farkında olmanız gereklidir.
Bir girişim/şirket hangi sürtünme kuvvetleriyle karşı karşıya kalabilir?

Bu konuda çok fazla örnek verilebilir. İlgili bir çalışmayı internet girişimleri perspektifinde ele alalım, bu konudaki örnekleri daha sonra geliştirebiliriz:

Ürün

 • Yüksek: satışı yapılan ürünün manuel olarak üretimi (web: içerik üretimi)
 • Düşük: fabrikada üretilen ürünler (web:kullanıcı tabanlı içerik, platformlar)
 • Sürtünmesiz: İnternet’ten indirilebilen veya tüketilebilen ürünler (yazılım, oyun, müzik vb)

Satış

 • Yüksek: karmaşık bir ürün için doğrudan satış ekipleri ihtiyacı (örnek: CRM yazılımları)
 • Düşük: basit bir ürün/pazarlama faaliyetleri ağırlıklı satış (örnek: Kariyer.net)
 • Sürtünmesiz: WOM ile, k ulaktan kulağa gerçekleşen, müşteri/kullanıcılarınızın gerçekleştirdiği pazarlama faaliyetleri (örnek: Facebook, Blogcu)

Sermaye

 • Yüksek: büyümeyi sağlayabilmek için pahalı altyapı ve teknoloji yatırımı gerektiren işler
 • Düşük: Satış veya müşterici/kullanıcı sayısı arttıkça artan sermaye ihtiyacı
 • Sürtünmesiz: İlk gününden nakit akışına ve pozitif nakit akışı tablosuna sahip olan işler (örnek: Kupon/fırsat siteleri, ilk yıllarında Domain Parking şirketleri)

Girişimci ve sürtünme

Sürtünme kuvvetleri konusunda farkındalık sahibi olmamız, işimize bakışımızı değiştirebilir.

Şimdi İş modelinize yeni bir gözle bakın. Hem ÜRÜN, hem SATIŞ, hem SERMAYE konusunda Yüksek sürtünmeli bir yolu seçmiş olabilir misiniz? Bu kadar gücünüz var mı gerçekten?

Peki, her üç alanda da, en sürtünmesiz işi modellediyseniz, bu işi bir başkasının farkedip yapmadığından emin misiniz? Bu kadar kolaysa, başka hiç kimse de yoksa, işinizin ayakları yere basmıyor olabilir mi?

Ne yapmalı?

Şirketinizin sürtünmesiz yollardan ilerlemesi kısa vadede sorunları azaltabilir, ama büyümek istiyorsanız, sürtünme kuvvetlerinin farkında olup onları nasıl azaltacağınızın stratejisini belirlemelisiniz.

Sürtünmesiz bir ortamı sadece uzayda bulabilirsiniz.

 
Bu yazı Girişimcilik, İş modeli kategorisine gönderilmiş.